Worldgamer

Sim city 3000

Společnost Maxis před několika lety vtrhla na herní pole se svými "sim" hrami. Jednou z nich byla věc s názvem Sim City. Mezi fanoušky zavládlo nadšení. Postavit si a následně obhospodařovat vlastní město, to je přece skvělé. Hráči byli spokojeni. Také Maxis, také o pár let později, přišel s dalším pokračováním. Sim City 2000 bylo na světě a hráči byli opět nadmíru rádi, že je pokračování. Sim City 3000 Unlimited, tak zněl název doposud posledního dílu. Třetí pokračování přineslo změnu zastaralé grafiky a dost inovací. A teď tu na nás čeká díl čtvrtý, který se může pyšnit opět velkou grafickou změnou, plus velkými inovacemi. Tak jak si myslíte, že čtyřka dopadla?

První novinka - tvoříme si mapu

noční městoTohle je velká novinka hry. Například v Sim City 3000 Unlimited jste byli zvyklí, že si na předem připravené mapě postavíte své město. Nebojte se. I to je nadále ve čtvrtém díle možné, jen ještě něco přibylo. Onu mapu, tzn. celou krajinu, si nyní můžete sami dovytvořit. Nezní to pěkně? Pokud tedy máte chuť a čas na vytváření celé krajiny, tak si opravdu vyhrajete. Tu postavíte hory, tady velké a malé kopce, jinde zase údolí, v nich může být velké jezero a nebo třeba protékající řeka. U jezera se dále postaví kupříkladu velký les, do něho (a to pozor) si umístíte živá zvířata. Take po vaší krajině se zanedlouho bude procházet třeba žirafa z masa a kostí. A jestli už je krajina dokončena, může se začít stavět samotné město, tedy vůbec nejdůležitější subjekt.

Město - velké nebo malé?

A tvoříme město. Nejdříve je samozřejmě nasnadě rozhodnout se, zda chceme postavit město velkých, malých, či středních rozměrů, ale ještě předtím se můžeme podívat na rozsáhlý tutorial, který je pro nás připraven. U těch velkých se už pak musí řešit denní městodalší a další otázky, protože všechno by se asi nestíhalo. V této situaci se tedy bude moci uzavřít dohoda s vašimi sousedy, kteří vám pomohou třeba s vývozem odpadků a podobně. Začátečníci a ti, co hru hrají poprvé, asi nezačnou příliš megalomansky. Určitě se tedy první kroky ponesou ve znamení výstavby energetických zdrojů a průmyslových oblastí. Vaši Simové (delší téma, ke kterému se ovšem jetě vrátíme) se stanou obyvateli tehdy, pokud se pro ně najde například vhodná pracovní příležitost. To už za to přestěhování stojí. Město se začíná pomalu rozrůstat, ale my mu v tom jako starosta musíme trochu pomoci. Je asi jasné, že u pár Simáckých rodin budou také děti, se kterými se počítá jako s plnohodnotnými obyvateli města. Proto jim musíme postavit školu, popřípadě školu střední pro ty odrostlejí a nebo rovnou univerzitu. Rodiny s dětmi budou chtít také určitě nakupovat, takže neváháme a do centra města pořídíme nějaký ten obchodní dům. Takhle bychom mohli pokračovat donekonečna. Budov je ve hře jako máku a je fakt, že ne všechny stavby poznáte, nějakou dobu vám to bude trvat. Zmíním se jen o reálných stavbách. Jak už jste z názvu poznali, ve svém městě také můžete mít například v centru vedle sebe jak londýnský hrad Tower, tak pařížskou Eiffelovku nebo třeba washingtonský Bílý dům, v němž sídlí hlava státu. Sim City 4 je prostě hra, ve které město je městem a je to město, které opravdu žije na plné obrátky. Jako starosta si ovšem budete hlídat konto, které by určitě nemělo být v mínusu, jinak se nad vaší osobou budou stahovat mračna v podobě nespokojenosti Simů a podobně. Pro pohyb vašich obyvatel po městě je ovšem nutné vybudovat veřejné komunikace. Na výběr budeme mít jako vždy z několika druhů, takže kupříkladu v malém městě nemusíte stavět dálnice, stačí postavit klasické ulice. Poté, co se město bude den ode dne rozrůstat vám nezbude, než s nárůstem obyvatel a tím pádem i s tím spojeným nárůstem dopravních prostředků ( jak v podobě automobilů, tak v podobě autobusů ) nic jiného, než postavit velké - třeba čtyřproudové dálnice. A pokud se z vašeho města začíná stávat opravdu velký, a megalomanský projekt, využijete železniční sítě nebo metra, které vaše Simsy dopraví všude rychle a bez problémů. A když už jsme u těch dopravních prostředků, k dispozici je také letiště nebo přístav...

Ach ti obyvatelé

denní město2 Věřte tomu nebo ne, ale právě obyvatelé tu hrají opravdu veledůležitou roli. Právě oni totiž žijí ve městě, a to hodně reálným způsobem. Právě oni určují, jak bude město vypadat, a pakliže jim jejich přání nesplníte, mohli by se opravdu oklivě rozzlobit. Skvělé je, že se každý Sim z města s vámi může podělit o své dojmy a pocity. Sdělí vám, jak mu je, jaký je jeho život a co by se mělo ve městě, v němž žije, změnit. A věřte, že lidé na změny, které pro ně vykonáte, budou opravdu ihned reagovat, třeba vyzdvihováním či naopak zatracováním vaší osoby. Co se asi může stát, když v poklidné čtvrti plné rodinných domků a zeleně postavíte například velkou elektrárnu? Správně - Simové začnou protestovat a obliba jejich starosty - vás, půjde razantním způsobem dolů. Naopak, pakliže uděláte jako starosta něco, co Simy potěší, obliba půjde jasně nahoru. Jestli si tedy rodiče svých dětí přejí, abyste zřídili knihovnu u školy nebo dopravu dětí autobusem, udělejte to. Po ataku robota přirozeně lidé začnou běsnit a právě tehdy nastane chvíle policie, kterou ve městě mít zkrátka musíte. Ta postaví zátarasy a bude obyvatele jakýmsi způsobem usměrňovat. Abych se ještě u Simů na okamžik zastavil. Jestli máte rádi a hrajete také hru The Sims, tak by vás mohl zaujmout fakt, že své postavy, které máte ve hře vytvořené, jdou importovat do SimCity 4, kde se samozřejmě stanou normálními obyvateli města.

Grafika = perfektní

noční město2 Zajímavé je i možnost střídání dne a noci. Město si opravdu žije svým životem. Ráno školní autobusy sváží děti do škol, odpoledne lidé vyráží do parků nebo do centra. K večeru se lidé vrací domů, je to poznat třeba na zvýšené dopravě a podobně. Samozřejmě v noci se rozmáhá kriminalita, kterou Simáci s otevřenou náručí rozhodně nepřivítají. Navíc se samozřejmě mění i grafika, čili v noci auta rozsvěcejí světla, rozsvítí se také pouliční osvětlení a světlo vychází i z domků a dalších budov. Ještě také nepadla řeč o katastrofách, které leckdy dokážou člověka docela slušně pobavit, ale i naštvat. Od předchozího dílu Sim City 3000 Unlimited se zde počet katastrof zvýšil, což je skvělé. Těšit se tak můžete na možnost "výroby" vlastní sopky, z níž teče láva, můžete seslat na město robota, ničivé tornádo nebo třeba nechat padat meteority.

Co říci o grafice celé hry? Jedním slovem - perfektní. Ano, a je to také z několika důvodů. Především autoři Sim City 4 použili pro tvorbu tohoto dílu zcela nový 3D engine a je to znát. Zároveň se na jedničku povedly i detaily celé hry. Kupříkladu startování letadel se mi obzvláště líbí a je vidět, že si pánové z Maxisu vyhráli. Jinak - kamera je ve čtyřech úhlech a jak jsme si u strategií tohoto druhu zvykli, i zde samozřejmě nalezneme přibližování. Hudební doprovod mě také dostal. Nejenže nejsou melodie stereotypní, ale pokud máte alespoň trochu hudební sluch, po pár hodinách hraní vás začnou možná i bavit. Kupříkladu některé jazzové či funky prvky, které si hudebníci ve hře vystřihli, se povedly na výbornou.

Suma sumárum

Sim City 4 - kvalitní hra, která rozhodně osloví všechny fandy žánru a možná i ty, kteří se s hrou podobného typu ještě neměli možnost setkat. Možná si někdo bude stěžovat na vyšší hardwarové nároky, ale konec konců, s tím jsme mohli počítat. Takže, jestli se rozhodujete a nemůžete si vybrat, tohle je ta správná volba pro vás a ode mne tip na letošní povánoční hit.

 
Autorská práva vyhrazena (C) 2007- 2010 Přebírání článků a jejich částí (včetně obrázků, grafů, audia, videa) je bez předchozího písemného svolení autora striktně zakázáno