Worldgamer

Duke Nukem: Manhattan project

Duke Nukem: Manhattan Project

 

 

Duke Nukem: Manhattan Project „Život je jen náhoda / jednou jsi dole, jednou nahoře,“ zpívají Voskovec s Werichem a milovníkům akčního hrdiny Duke Nukema nezbývá než s tím souhlasit. Ještě před rokem se zdálo, že je čekají pravé hody – kromě zpráv, že hra Duke Nukem Forever je po letech vývoje konečně těsně před dokončením, bylo oznámeno natáčení filmu Duke Nukem: The Movie a vývoj dvou „okrajových titulů“ – lovecké hry Duke Nukem: Endangered Species a plošinovky Duke Nukem: Manhattan Project.

Doba se změnila a s ní i situace kolem blonďatého svalovce. Nad vydáním dlouho očekávané pecky Duke Nukem Forever stále visí otazník a množí se dohady, zda svým osudem nenapodobí nechvalně proslulou Daikatanu. O převedení na stříbrná plátna se mlčí a hra Duke Nukem: Endangered Species zmizela nenávratně v propadlu dějin. Jediné, co nám zbylo, je arkáda Manhattan Project. Tu naštěstí žádný špatný osud již potkat nemůže, protože nedávno dorazila na pulty obchodů. A nutno podotknout, že všechny skeptiky příjemně překvapila.

Pro mladší generaci je Duke Nukem neodlučně spjat s akčním žánrem – o to se postarala hra Duke Nukem 3D. Pamětníci však dobře vědí, kde jsou ukryty Duke Nukem: Manhattan Projectkořeny této série. Mezi plošinovkami. Oba díly byly velice úspěšné a to, že třetí část byla zpracována jako FPS, bylo pro všechny spíš překvapení. Nelze však říci, že by Manhattan Project vycházel pouze z arkádových stařečků. Je jakýmsi křížencem mezi 3D akcí a plošinovkou, nebo chcete-li, arkádou nové generace. Najdete zde totiž prvky ze všech jeho předchůdců, a to bez ohledu na žánr.

Příběh nového Duka je jednoduchý, a tak se mu věnujme jen krátce a rychle přejděme k zajímavějším věcem – k samotnému popisu hry. Zlotřilý vědec Morphix se rozhodl, že převezme vládu nad světem (to žádného padoucha nenapadne nic originálního?) a pro ten účel vyvinul látku zvanou glopp, která přemění cokoliv živého ve vražedné mutanty. To by Dukovi možná až tak nevadilo, ale stalo se ještě něco horšího. Morphix unesl i nejkrásnější newyorské dívky, což už bylo na našeho hrdinu moc. Není čas na odpočinek, není čas na ovace. Cesta za záchranou krasotinek a celého lidstva začíná.

Zpočátku jste vyzbrojeni jen obyčejnou pistolí, ale to na staré známé „pig-cops“ (čuníky v policejních uniformách z Duke Nukem 3D) bohatě stačí. Jak se však objevují silnější Duke Nukem: Manhattan Projectmutanti, roboti a v kůži oblečené dominy, váš arzenál postupně posiluje. Do rukou se vám tedy dostane nejen nezbytná brokovnice, nýbrž i samopal, raketomet nebo pulzní puška. Skvělá je také tzv. „glopp-gun“, která je schopná přeměnit zmutovaná monstra do jejich původní neškodné podoby. Pak je již snadné k nim přijít a podpatkem vaší okované boty je rozdrtit na kaši. Ovšem pozor – pokud to nestihnete a oni opět přijdou do styku se zeleným radioaktivním slizem, povstane krvelačná příšerka z mrtvých a vy ji musíte zpacifikovat znovu. Ve hře nechybí ani nezbytné granáty, které se hodí nejen k zabíjení nepřátel, ale i k mnohým dalším účelům – rozbíjení beden a sudů, jež vám blokují cestu nebo ukrývají cenné power-upy, či k demolici zdí, za nimiž se ukrývají tajné prostory.

Připraveno je pro vás celkem osm různých prostředí – od úvodních manhattanských mrakodrapů a čínské čtvrti, přes kanalizaci a opuštěné metro, až po závěrečnou misi, která se neodehrává na našem světě. Každá z lokací je rozdělena do tří samostatných částí, v nichž vždy musíte osvobodit jednu krasotinku a najít elektronický klíč, který vám otevře cestu dále. Žádný hráč by také neměl litovat námahy věnované na nalezení desatera „ňjůků“, které jsou po každé mapě poschovávány. Když totiž seberete všech deset, zvýší se vám jednotlivé statistiky a mohou se dokonce vylepšit i zbraně. Duke Nukem: Manhattan ProjectA věřte tomu, že to je zapotřebí, protože na konci každé z osmi epizod vás čeká boj s místním bossem. Některé jsou sice jednoduché, ale jindy se zapotíte a bude se vám hodit každá možná výhoda.

Až na grafiku, která je zpracována ve 3D, vypadá Duke Nukem: Manhattan Project na první pohled jako naprosto klasická plošinovka z počátku devadesátých let. Kamera zabírá scénu z boku a postupně scrolluje do strany, váš pohyb je tedy limitován na přebíhání zleva doprava, sbírání předmětů a likvidaci nepřátel. Nesetkáváte se dokonce ani se žádnými záludnými questy, jimiž se to v obdobných hrách poslední dobou jen hemží a které je mění z arkád na akční adventury. Že by zde tedy nebyly žádné inovace? Chyba lávky, jsou zde a je jich hodně, jen se ukrývají trošku jinde.

Hlavní novinka vyplývá z použití 3D enginu. Ten se totiž neomezuje jen na to, abychom se mohli kochat pohledem na pěkně vymodelované objekty a aby prostředí mělo punc realističnosti. Na některých místech máte možnost přejít do popředí nebo pozadí obrazovky, díky čemuž hra získává alespoň částečný nádech nelinearity a spletitosti. Duke Nukem: Manhattan ProjectTen je umocněn také rozsahem a spletitostí lokací, které jsou vždy rozděleny do několika základních „portálů“, mezi nimiž můžete dle libosti přecházet.

Pozornost si zasluhuje také kamera, která nemá ve svém žánru žádnou konkurenci. Nezabírá dění na obrazovce stále ze stejného úhlu, ale přibližuje se či oddaluje, rotuje nebo je upevněna v jednom bodě a otáčí se za vaší postavou, čímž je navozen dynamický, chvílemi dokonce až filmový náboj. Cesta se navíc může různě klikatit, zatáčet za roh nebo třeba obkroužit sloup a díky plynulému posunu kamery nikdy neztrácíte orientaci a přehled o dění kolem sebe.

Pozitivní dojem je umocněn i inteligentní stavbou úrovní, precizním designem a kvalitní grafikou. Levely díky tomu nejsou sterilní a stále stejné (což bývá hlavní problém většiny plošinovek), nýbrž na vás dýchají odpovídající atmosférou. Nejedná se o prázdná slova – po několika hodinách u Manhattan Projectu zapomenete, že se jedná o arkádu a budete k němu přistupovat jako k normální akční hře s third-person pohledem. Šlo by to ale říci i trošku jinak – nejedna vyloženě akční hra má grafiku a design úrovní o třídu horší. V tomto ohledu nelze před tvůrci než uznale smeknout klobouk.

Duke Nukem: Manhattan Project

Svou nepopiratelnou zásluhu na tom má pochopitelně engine, o němž zde byla již několikrát řeč. Ten pochází z dílny české společnosti SCS Software a je dalším z důkazů, že velikost země není rozhodujícím faktorem pro kvalitu produktu. Hardwarová náročnost je velice dobře vyvážena s počtem zobrazených polygonů a množstvím efektů, takže vás čeká zážitek s ostatními arkádami nesrovnatelný. Pěkné animace, dynamické osvětlení, interaktivita prostředí, to vše patří mezi neoddiskutovatelné přednosti. Za vizuálním zpracováním nijak nezaostává ani zvuková stránka hry, snad jen je škoda, že každá z epizod má přiřazenou pouze jednu melodii.

Veškeré zásadní prvky máme již popsány a zhodnoceny, ve většině případů by se tedy na tomto místě nacházel závěrečný odstavec. U hry Duke Nukem: Manhattan Project ale musíme udělat výjimku. Je totiž zapotřebí podívat se ještě na to, zda se tvůrci neprohřešili tím nejhorším, co si lze jen pomyslet – zda nezměnili charakterové rysy hlavního hrdiny. Naštěstí ani zde vás nepotká žádné rozčarování. Duke je stále stejně namyšlený, stále stejně cynický a i nadále cítí potřebu veškeré dění na obrazovce komentovat, dokonce Duke Nukem: Manhattan Projecti svoji vlastní smrt. Nepřišel ani o svůj tradiční kopanec, který uštědřuje, kde jen může, ani o svůj neméně proslavený kladný přístup k ženám.

Vzato kolem a kolem, Duke Nukem: Manhattan Project je velice podařená arkáda, která přejala mnohé prvky ze stařičkého Duke Nukem 3D. Přesto není její hodnocení až tak vysoké, a to z několika důvodů. Jedním je nepříliš vysoká obtížnost, která pramení ze snahy tvůrců nabídnout svůj titul co nejširšímu publiku. Dále je zde herní doba, která stěží dosahuje deseti hodin čistého času. Lze namítnout, že podobná byla i u akční hry Serious Sam (i zde se jednalo o budgetový titul), její životnost však byla díky velice variabilnímu nastavení obtížnosti a kvalitnímu multiplayeru řádově několikrát vyšší. A na závěr je zde ještě jeden neduh – Manhattan Project, ačkoliv se jedná o plošinovku, není až tak nabitý adrenalinem, jak jsou příznivci tohoto žánru zvyklí.

Přesto není nejnovější inkarnace Duke Nukema žádným zklamáním. Pamětníkům připomene krásné doby, kdy byly počítačové hry pro PC ještě v plenkách, a těm ostatním může ukrátit čekání na hru Duke Nukem Forever. Pokud nebudete čekat zázraky, u Duke Nukem: Manhattan Project se dobře pobavíte.

 
Autorská práva vyhrazena (C) 2007- 2010 Přebírání článků a jejich částí (včetně obrázků, grafů, audia, videa) je bez předchozího písemného svolení autora striktně zakázáno