Worldgamer

Company of Heroes

Vánoce jsou svátky klidu a míru a proto jsem si je osladil hraním relativně nové hry Company of Heroes. Tato hra se odehrává "netradičně" za druhé světové války, respektive v prvních dnech a týdnech po vylodění v Normandii a musím uznat, že jde o hru velmi kvalitní.

RTS (neboli Real Time Strategie) jsme měl vždycky rád, akorát v poslední době mě nějak míjely, protože jsem nenašel žádnou, která by mne něčím zaujala. A právě na CoH jsem četl a slyšel celkem pochvalné ohlasy, takže jsem se rozhodl hru si pořídit a vyzkoušet.

Hra začíná klasicky dnem D a vyloděním na pláži Omaha, ale tato mise je spíše ukázková, která vás seznamuje s ovládáním a donutí vás misi v podstatě dohrát (neustále se vám doplňují z posil vojáci, takže není nijak obtížná). Obával jsem se, aby nešlo o další hru, kde budou v podstatě stejné úkoly na pozadí různých události, ale stylem, postav základnu, vytvoř si vojsko a znič nepřítele. Naštěstí tomu tak není, budete sice vytvářet základnu, ale úkoly jež budete plnit se budou lišit a dočkáte se i dobývání dobře bráněného kopce s tím, že ho následně budete muset udržet (díky faktu, že mi moc jednotek nezbylo byla tato mise pro mne nejtěžší. Často nechybělo moc a mohl jsem být převálcován).

Hratelnost CoH je ale opravdu výborná. Ve hře postupně zabíráte různá území označená vlajkami, přičemž některá vám přinesou více bodů pro zbraně, jiná pro palivo či počet bodů "na vojáky". Za tyto body, které získáváte z území (čím víc, tím rychleji se vám přičítají) si "nakupujete" jednotky vojáků, dovyzbroujete je, doplňujete ztráty, nakupujete techniku či voláte různé nabídky podpory (dělostřelectvo, výsadkáři, letecký průzkum, ...). Prostě klasický funkční ověřený RTS mechanismus. Navíc zde mile rozdělený do tří zdrojů.

Co mě však na hře hodně zaujalo bylo chování jednotlivých vojáků ve skupině, kterou ovládáte. Při kliknutí přesunu na dané území vidíte dle teček, jaké bude rozestavení jednotlivých vojáků tak. Můžete tak cvakat několikrát dokud se vám nebude rozestavení zdát lepší. Když najedete na nějakou překážku, tak se vám často zobrazí symbol štítu se znaménkem plus, které ukazuje, že tato pozije je výborná pro krytí a opravdu jednotka takto krytá většinou přežije přestřelku s nekrytým nepřítelem v poli bezeztrát. Když vezmu v podtaz, že je možné i nastavit úhel, kterým se bude jednotka dívat, pak je jednoznačně vidět, že vše záleží na vašich strategických schopnostech a dovednostech. Ona i malá skupina složená z několika jednotek s dobře rozestavenými kulomety, krytá mimometem a podporovaná pěchotou v krytu se dokáže hodně dlouho bránit i větší přesile. Navíc hra vám umožňuje vytvářet pomocí inženýrů minová pole, různé zátarasy a vytvořit tak dokonale zajištěnou obranou pozici. Možná si řeknete, že vám jednotka několika tanků musí v pohodě celou misi vyhrát, ale díky faktu, že vlajky mohou zabírat jen pěšáci je jasné, že důležitým faktorem vítězství je dobrá koordinovace postupu pěchoty a techniky. Jednotky také likvidací nepřítele získavají zkušenosti, které jim notně zlepšují střelbu, která na začátku je doslova tragická. Postavy se často nejsou schopny do sebe se trefit z pár metrů a vypadá to občas komicky i když efektně.

Ale abych nepřechválil, hra má pár much, které občas člověka dokážou nemile překvapit. Díky tomu, že herní mapa není jen placka, ale často narazíte na nějaký kopec, či vyvíšenou plošinu, tak se stává, že jednotky se snaží střílet přímo na cíl a to skrze zem. Pokud si toho člověk hned nevšimne tak se mu může celkem rychle stát, že zbytečně přijde o jednotku (nicméně i AI se to občas povede, takže párkrát vám to může zachránit krk).

Hra vám jistě přinese mnoho horkých chvil, kdy vaši jednotku doslova přišpendlí k zemi kulomet ostřelující vás z okna nedalekého baráku či sniper postupně odstřelující vaši jednotku muže po muži. Následně vám hra nabízí několik možností jak se s ním vypořádat. Může se ho pokusit vystřílet, ale to je řešení, které přinese jistě nejvíce ztrát, můžete se pokusit k budově přiblížit z jiné strany a hodit granát či výbušninu do okna a následným výbuchem zlikvidovat nepřítele, ale jistě nejúčinější je vyslat do útoku tank a snipera buď vystřílet nebo barák srovnat několika ranami se zemí, což hra umožňuje. Barák se navíc krásně bortí přesně dle fyzikálního modelu, který se velmi povedl, takže nevidíte vždy stejnou animaci, ale barák se deformuje tam, kde do něj opravdu střílíte (nakonec se zřítí celý).

Nemilou věcí na hře je také fakt, že hra není nijak dlouhá, takže za pár hodin byste ji měli v pohodě dohrát. Hra však končí dějově celkem brzy, takže bych se nedivil, kdybychom se dočkali nějakého pokračování.

Company of Heroes je rozhodně povedená hra, která vám přinese mnoho zábavy a všem přiznivcům RTS ji mohu vřele doporučit.

 
Autorská práva vyhrazena (C) 2007- 2010 Přebírání článků a jejich částí (včetně obrázků, grafů, audia, videa) je bez předchozího písemného svolení autora striktně zakázáno